Select Page

Právě jste našli tu nejlepší webovou stránku pro všechny možné informace o ostrovu Bonaire, ležícímu v holandské části Karibiku.

flamingo_portraitTyto InfoBonaire stránky jsou vedeny a udržovány přímo z Bonairu. To garantuje ty nejčerstvější informace o našem ostrově. Stránky jsou umístěny na amerických serverech, což zaručuje rychlost odpovědí na Vaše otázky.

Bonaire je malý ostrov ležící v jižním Karibiku (viz mapu), který je známý pro svou pionýrskou roli v ochraně přírody, obzvláště čistoty mořského prostředí, i pro svoje vynikající možnosti k sportovnímu hloubkovému potápění, snorklování a windsurfingu, mimo dalších sportů. Zkuste svou odvahu jezdit na kajaku v romantickém prostředí, tichých zátokách a nebo dokonce na volném moři! Anebo poznejte ostrov při jízdě na kole po rovině a v kopcích.

O Bonairu bylo už napsáno mnoho chvály a superlativů: Dobře tajené překvapení; Odpočinkový; Neuvěřitelně čistý; Nezapomenutelný; Ráj potápěčů; a výčet předností pokračuje… Zajímavé je, že všechny tyto zmíněné přednosti jsou pravdivé. Pro to mluví i to, že přes 55% návštěvníků Bonairu přijelo už poněkolikáté!

Existuje mnoho důvodů, proč lidé tak rádi přijíždějí a zase se vracejí na náš ostrov. Ti kdo přijedou poprvé obvykle slyšeli o bezvadně neměnném počasí, křišťálově čisté vodě, příjemně hřejícímu slunci a nad to o všem, co se dá u nás dělat. Návštěvníci, kteří jsou u nás už pokolikáté většinou tvrdí, že při první návštěvě jim nestačil čas dělat všechny aktivity, které jim ostrov nabízí. A k tomu dodávají, že „je to i vstřícnost a přátelské chování místních obyvatel“ které přispívají k tomu, aby se na Bonaire vraceli každý rok.

Bonaire má výbornou reputaci pro pohodlí, relaxace, neuspěchanosti a klidu. Toto všechno je pravda, ale na druhé straně náš ostrov nabízí i rušný noční život, zajímavá návštěvní místa a prvotřídní restaurace. Když přijedete na ostrov poprvé, jste návštěvníci, ale když odjíždíte, stali jste se už přáteli.

Zkuste kliknout na některý spojovací odkaz nahoře vlevo nebo na stránce dole a objevujte co Bonaire nabízí. Jestliže hledáte něco specifického, použijte obdélníčku hledat. Chcete-li se dozvědět novinky z Bonairu, klikněte na stránky Island News.

Abychom vám pomohli najít to, co hledáte, máme několik hlavních kategorií, kde najdete většinu informací. Zde jsou vyjmenovány některé nápady, kterými můžete začít:

Calendar prezentuje nejnovější události na Bonairu od současného měsíce do budoucnosti, takže můžete plánovat váš program tak, aby obsahoval publikované akce kterých se společně s obyvatelstvem můžete jako turisté zúčastnit. Anebo se podívejte na stránky Weekly co se zde odehrává pravidelně.

Dvě sekce – Travel Tips a Local Information přinášejí všechny základní informace o Bonairu od map a fotografií k ekologii a technologii. Dokonce zde najdete i on-line telefonní seznam užitečných čísel na Bonairu.

image_update_2013_index_shore-300x220A co takhle zábava? Activities pokrývají všechny formy rekreace na Bonairu a pomohou vám najít zkušeného odborníka na potápění, komu volat, když si chcete půjčit vybavení na windsurfing, kde jsou nejlepší pláže, kam se vydat na kole, a jak prožít příjemný večer. A samozřejmě i to, co dělá Bonaire slavným – vše o sportovním potápění do hloubky a snorkelingu.

A co takhle vědět víc o tom jak a kde mít dobré jídlo? Stránka Restaurant vás bude informovat o všech restauracích na Bonairu, se specialitami kuchyně italské a libanonské až po antillskou, americkou a indonéskou kuchyně. Nebo výborné steaky z Argentiny, či čerstvé ryby a plody moře? Nebo se raději stravujete doma? Tato webová stránka vám podá informace kde můžete potraviny ze kterých můžete vařit sami. Zájemci informovaná rozhodnutí, na jaký typ mořských plodů k jídlu, zatímco jídelna na Bonaire můžete prohlédnout udržitelného Seafood Guide.

Jestliže hledáte zajímavé dárkové předměty vyráběné přímo zde na Bonairu, jako bižuterii, umělecká dílka a suvenýry, nebo více praktické, jako například různé parfémy, spotřebiče nebo módu najdete je v kategorii Nákupy.

Je jasné, ať už přijíždíte na Bonaire jen na krátkou návštěvu nebo na delší pobyt, budete potřebovat střechu nad hlavou. (Místní policie neshledává příliš humorné, když někdo přespává na pláži…) Naše Accommodations stránka vám nabídne aktuální seznam hotelů, kondominií, soukromých ubytoven, penziónů a apartmánů. A dokonce i adresy realitek, pokud hledáte něco trvalejšího. Rozdělili jsme ubytovací možnosti podle průměrné ceny založené na jedna noc/dva hosté, ale možná, že najdete lepší ceny u své cestovky ještě před odjezdem.

Cestovat po Bonairu může někdy být problém, protože jakmile jste jednou tady, budete určitě potřebovat nějaká kola. (Bonaire je sice malý ostrov, ale ne zas tak malý, aby se dalo všude chodit pěšky…) Tento odkaz vás zavede na letecké a cestovní společnosti, taxíky, a půjčovny kol a skútrů, takže najdete snadno, kam se obrátit.

Přejete-li si více detailních informací o Bonairu, pozemních i podmořských, určitě navštivte náš on-line knihkupectví kde najde řady vybraných knih o ostrově a publikací zaměřených na naše úsilí zachovat neposkvrněné životní prostředí.

Jestliže jsme něco zapomněli, nebo máte zájem o informace, které zde nejsou publikované, zveme vás, abyste navštívili naši Contact Us stránku, kde nám můžete poslat jakýkoliv dotaz týkající se Bonairu a my uděláme vše v našich možnostech abychom vám co nejdříve odpověděli.

Život na Bonairu, přestože příjemně pomalý a relaxovaný, jde pořád kupředu. A s tím jdou i tyto webové stránky, které budeme rozšiřovat a naplňovat aktuálními informacemi na pravidelné bázi. Jestliže najdete něco, o čem si myslíte že chybí nebo se dalo zlepšit napište našemu webmasterovi.

Translation by Ota Richter

 

Select Your Language

Subscribe to Our Newsletter

The Latest News From The Bonaire Insider

InfoBonaire is supported by advertising.
Thank you for supporting our advertisers!
Book your vehicle for your Bonaire Vaction with AB Carrental!

Restaurant Reviews on BonReviews:

3/5

Great food at Sebastian’s Restaurant, but exceptionally slow. After waiting 30 minutes for our snickers ice cream dessert they told us they were out of peanuts and have sent someone to buy some and would be at least 10 more minutes. we said forget the dessert and bring us the check. it still took 30 […]

Read More
5/5

Capriccio Ristorante is wonderful!  This was a nice surprise! We were greeted with a welcome drink and a wonderful basket of bread and fresh pita chips. We had scallops and pasta which was wonderful and bolognese was nothing to brag about. Staff was pleasant and welcoming. Reservations (highly recommended) were for 6pm for party of […]

Read More
5/5

Goat stew at Eddy’s Restaurant was the best meal on the island, so tender. The barracuda was excellent and the mojitos were special.

Read More
5/5

Best experience on Bonaire at King Kong Burgers & Hotdogs! Quality burgers! I was one of their first customers and now almost 2 years later they are still the best on Bonaire!

Read More
5/5

Pizza, pizza at Rum Runners!  My second dinner upon arrival on Bonaire is going to Rum Runners and seeing my good friend TT and ordering two spicy shrimp pizzas and taking them home. Best pizza on the island. Well eating healthy I also order their Caesars Salad no anchovies with the pizzas. Note-TT is the […]

Read More
5/5

Fantastic fresh fish at Chibi Chibi.  We have now eaten the fresh fish special (mahi) twice on two separate trips (November and January).  The service is impeccable, the restaurant and bathrooms are very clean, and the food is amazing.  I struggle to understand why this restaurant doesn’t have better reviews on Trip Advisor.  It truly […]

Read More
5/5

Gio’s is an amazing place!  We go here every day we are on the island. We so love the Gelato and desserts! I think we both gained 20# in one week but well worth it! Amazingly tasty gelato! Thank You!

Read More
5/5

Can’t get this back at home!  I had an amazing French Connection burger and fries today at King Kong! The meat was high-quality and cooked to perfection. The flavor combination was a real treat. The bun was even soft, grilled inside, and obviously fresh—the day after Christmas! Also, the fries were hot and delightfully crisp, […]

Read More
4/5

At Sea Restaurant Accommodating to Vegans and Gluten Free Folks.  First off they have my favorite…Hendricks gin, but a steady supply of fever tree tonics is a must to enjoy its smooth flavours. An enthusiastic bartender willing to earn your praises is a great start to an enjoyable evening. I asked the waitress if chef […]

Read More
5/5

Fast and delicious.  Nice ambience, good service, delicious food at Cuba Compagnie.

Read More
4/5

My wife and I had a wonderful meal at Ingridients, but I have to say that the waiting staff did pressure us to select items we did not want.  Don’t hesitate to eat here because the food is excellent…just be prepared to say no to serving suggestions.

Read More
Mezze Restaurant on Bonaire
4/5

Mezze is a great new spot!  They installed a makeshift wheelchair ramp so a bunch of us decided to try this new addition to the island’s many awesome restaurants. Loved the excellent lamb shank served with delicious vegetables. Started with the eggplant and fresh pita. Decent prices too. We’re heading back soon.

Read More
5/5

At Sea serves works of art!  We dined at At Sea twice while we were recently in Bonaire. Both times we chose the Surprise Menu, and all of the dishes were beautifully prepared and delicious. The dishes were true works of art, decorated with beautiful garnishes and great imagination. Dessert one night was an underwater […]

Read More
4/5

Latin Vibe at Cuba Compagnie!  I was invited to dinner by friends. Previously, I had been to Cuba for cocktails but dinner was a new experience. We sat outside surrounded by a lively and bustling vibe. The wait staff are very friendly and helpful. They are very busy so it takes patience and some effort […]

Read More
5/5

Excellent daily specials and “to die for” ribs at Joe’s Grillhouse!  Excellent casual place. Jessica and Bart, along with the staff, make you feel welcome and comfortable. We always visit Joe’s at least twice during our yearly dive trip to Bonaire. The daily catch special is always excellent while the ribs are “fall off the bone” […]

Read More
4/5

Don’t miss Mezze while on Bonaire! We visited Mezze with friends and had a delicious meal. “Mezze” like “tapas” means “small plates” and all of the apps were outstanding: hummus, falafel, tabouleh, and baba ghanous, which we lapped up with homemade pita, forks and fingers. The concept of “small” evaporated when the entrees were served, especially […]

Read More
5/5

Great breakfast and lunch at Between Two Buns! Nice salads and sandwiches. Don’t forget to try the home made pies!

Read More
5/5

La Cantina is absolutely the best!   Great ambience! Great service and the food was absolutely stunning!!  Chef Cook Rick and his wife Kim did it again! They created a new food experience!  You can order a la carte or take a surprise dinner and watch how your food is being prepared.  You should definitely […]

Read More
5/5

Delightful evening at Bon Aroma! Be sure to include Bon Aroma on your list of fine dining experiences. The ambiance is lovely, the service impeccable and the cuisine delicious. The marlin and lionfish duo with its sides was outstanding. Dessert was a delight – apple tart with vanilla ice cream and a mixed berry cobbler […]

Read More
5/5

Best Lunch Spot!  I am a tuna sandwich aficionado. I have sampled tuna sandwiches across Bonaire. Between Two Buns serves the best by far. I love their multi-grain bread with seeds and goodness. The salad itself is chock full of flavor. They put salty briny capers in their salad adding an extra flavor blast.  Wow, […]

Read More
4/5

Al fresco dining at Cuba Compagnie. We loved dining at Cuba. The outdoor setting is casual and comfortable. It’s a lively vibe. Service is efficient and friendly. I typically order the fresh fish. I have also enjoyed the ceviche.  Cuba is a fun spot for a group of friends.

Read More
5/5

Great local flavor of the island at Mi Banana. We were directed to Mi Banana to a great surprise. Friendly and personable staff and food was great. Chicken and fish dishes were our favorites up until the dessert. The three leche cake was to die for. Don’t miss the dessert.

Read More
5/5

Good taste at Bon Aroma! The elegance of this small beautifully-appointed space provides privacy between the five tables and quiet from the street while breezes flow through the open walls encouraging relaxation and conversation. My meal of braised marlin and lionfish with mango and basil sauce, a medley of fine vegetables and Italian rice, finished […]

Read More
5/5

Good food at Between Two Buns.  As an owner at Sanddollar, this is one great restaurant for breakfast and lunch. Very friendly owner and staff. I think that I order the same thing every time, great looking desserts and salads.

Read More
5/5

A wonderfully diverse selection of unlimited tapas at Coco Beach Bar & Restaurant on Wednesdays; lovely beachfront setting.

Read More
5/5

My new sushi place…Osaka Japanese Fusion Restaurant. A friend recommended this restaurant for dinner and I had a great experience. I simply love this restaurant! Friendly staff, and amazing sushi! The fish is fresh and everything is very well made. I love the Volcano and Kamikaze roll!! Next time I’m in Bonaire, that’s the place […]

Read More
5/5

A great experience at BonAroma! Excellent food and presentation, reasonable prices, great service and wonderful people.  Best dining we have had on Bonaire!

Read More
5/5

Between Two Buns, Love this place! When we two Canadians visit Bonaire, we plan on almost daily visits to “Between Two Buns.” The sandwiches and salads are terrific and the staff very friendly! Sure fills the bill after a morning of snorkeling!

Read More
4/5

Good food, friendly service, reasonable prices at Diver’s Diner Bar & Grill.  Place looks very unpretentious, but the staff is very willing to please. The food is very good and very reasonably priced.

Read More
5/5

Best pizza at Pasa Bon Pizza! Best pizza on Bonaire.  We look forward to getting that crisp crust and hot cheesy pizza served at Pasa Bon pizza every time we go to Bonaire. Try their Lion Fish pizza….it is good !!

Read More
5/5

Bon Aroma is fantastic in every way! Incredible food (in top 3 on island); impeccable and warm service, intimate ambiance – BonAroma has it all. We had asparagus soup with shrimp, tuna carpaccio, lion fish and tuna duo, all perfectly prepared and presented. Well balanced menu, vegetarians will be very happy. Good wine list. Delicious and […]

Read More
3/5

So-so at Between Two Buns. If you never had a sandwich before I suppose you might think it was good. Sandwiches are not served on buns but rather on a sliced baguette about 8″ or so. A piece of meat or cheese is placed in between and voila! Sandwich. No lettuce, tomato, mustard or aioli, […]

Read More
4/5

Good food and good friends at Diver’s Diner Bar & Grill!  We have been return customers every time we come to Bonaire. This is trip number 7. Try the walking sticks for sure and the dipping sauce. I could go on and on. Try it out you won’t be sorry.

Read More
Lionfish pizza at Pasa Bon Pizza on Bonaire
5/5

Pasa Bon Pizza, Not your usual pizza place Third trip to Bonaire and this is our go-to place for dinner at least two nights each trip. Cozy outdoor place. Wait staff very pleasant. Lion fish pizza is awesome. Frozen Lime and Guava dessert is yummy and refreshing. Open Wednesday through Sunday (I think). I am […]

Read More
5/5

Jasmine Garden is a typical Chinese restaurant, where we had a delicious dinner. We ordered the Yeung chow fried rice and the Kung pao chicken, which were served by friendly staff. During our 2 week’s holiday in Bonaire, we went there 4 times to eat. Every time we were satisfied.

Read More
5/5

Bistro de Paris is accommodating for vegans and vegetarians.  We love going to Bistro because we know we can eat a fabulous meal for our vegan needs. Mary makes a mean veggie salad large enough for a meal. The rice bowls, carrot bourgenon is soo tasty, the potato terrine is to die for, so rich […]

Read More
5/5

Great lunches at Donna & Georgio’s.  It’s like stepping off Bonaire’s streets and into Italy. Wonderful food and great atmosphere plus air conditioning. Daily specials and mouth watering pizzas await you…..

Read More
4/5

Love lunch at Zen’s Bar Café!  I am always impressed with the Lunch specials. They are as appealing to the eye as to the stomach and my pocketbook.

Read More
5/5

Great food at a great price! Had some of the best sushi I’ve ever had the other night at Exito Buffet & Grill along with a wonderful wok dish prepared by their new chef. The service was great and the food fabulous. The new menu is coming shortly so be sure to go and try […]

Read More
5/5

Not a Typical Pizza! I’m a pepperoni and sausage pizza guy so I was skeptical when I saw pizza topped with shrimp on the menu.  I tried it, I loved it, and I’ll go back to Blue Garden Brazilian Grill & Pizza Gourmet for more the next time we are on the island.  They offer […]

Read More
5/5

Food is excellent @ Donna & Georgio’s, Donna always made me feel special. Great food and always a take out service.  As an owner at Sanddollar and full kitchen facilities makes their take out food a very good place to eat in or take out. Every trip to BONAIRE requires multi stops at this restaurant. For pizza […]

Read More
4/5

Nothing is better than Seared Tuna at the Beach!  The Kite City food truck at te’ Amo beach near the airport is not to be missed. Fresh fish prepared just right in oh-so-many ways is one of the expected pleasures of coming to the Caribbean, and Kite City does not disappoint.  The beach dining is […]

Read More
5/5

I’m at the Flamingo Airport about to leave Bonaire until next year. What I’ll miss most during my absence are the absolutely best tiger rolls at Exito Buffet & Grill.

Read More
5/5

Sebastian’s Restaurant is an Epicureans Delight!  You have to try this seaside gourmet restaurant. The chef is known for combining foods and spices you will not taste elsewhere.

Read More
5/5

I have been coming to Bonaire for over 20 years. Without a doubt, Donna & Giorgio’s is our favorite place to dine. A husband & wife team, Donna is the hostess with the most-est and Giorgio is the fantastico Italian chef. Our favorite thing for dinner is to tell Giorgio to make us whatever he […]

Read More
5/5

Tipsy Seagull – Best dinner ever! We decided to have dinner Friday night at the Tipsy Seagull at the Plaza Hotel and we couldn’t have enjoyed it more! The 3 course meal was fantastic and the music was so awesome.  The servers were so friendly and attentive and the food was wonderful. We will definitely […]

Read More
5/5

Sebastian’s Restaurant By the Beautiful Sea! You know the saying about saving the best for last?  Lorrie and I save Sebastian’s Restaurant for the end of our trip because we love the food selections, service, scenery, Sebastian and the friends that join us for our farewell dinner.  The restaurant offers a local menu with several nightly […]

Read More
5/5

Blue Garden Brazilian Grill & Pizza Gourmet is fantastic! We have been coming to Bonaire for 15 years now. We have tried just about all the eating facilities on the island. Blue Garden is the best by far. The drinks are killer, the food is always fresh and nicely served. The owners, Yara and Paulo […]

Read More
5/5

Best food on Bonaire at Donna & Giorgio’s! We had 2 dinners and one lunch during our week in Bonaire. We loved the food, Donna, and her daughter. Everything we had was great! Be sure and call for a reservation.

Read More
King Kong Burgers & Hotdogs
5/5

Gourmet burgers at King Kong Mobile Food Truck! Very convenient at bachelor’s beach. Great burger! Next time I will go for the Junk Yard Dog.

Read More
5/5

Sebastian’s Restaurant is the best all around!  I’ve eaten at Sebastian’s maybe five times in the last three years and it’s always been a unique experience. From the greetings that make you feel welcome to the creative menu and exceptional food to the natural ambiance of water and sky–there’s nothing to match it on Bonaire.

Read More
4/5

Best Fries On Bonaire! I have been enjoying Bobbejan‘s weekend BBQ since 2001. Maggie and Robert run a tasty restaurant. My daughter loves the rib dinner. I enjoy the fish when it’s fresh. Their side cole slaw is garlicky and tasty. The reason I go so often is their french fries. They are the best […]

Read More
5/5

Fresh Italian at Donna & Georgio’s!  Intimate, fresh Italian dining that offers a regularly changing menu. From traditional lasagna to wonderful fresh fish and intriguing salads! Don’t miss this place!

Read More
5/5

Hot Spot King Kong!   Bachelor Beach is er een stuk leuker en lekkerder op geworden. King Kong levert uitstekende kwaliteit. Verrassende smaken!

Read More
5/5

Fine dining at Sebastian’s Restaurant!  I had two wonderful dinners recently at Sebastian’s, one out on their private pier.  In my opinion Sebastian’s is the place to go whenever visiting Bonaire.  The ambiance is lovely, the service impeccable and the food outstanding.  It is in my opinion, the best place to dine on the island […]

Read More
5/5

Bobbejan’s is our first dinner upon arrival!  Upon arriving on Bonaire after food shopping my first dinner is always at Bobbejans. They have the best chicken Sate and ribs. Known as the best take out restaurant and they developed an outdoor dining area. Only opened Friday’s, Sat and Sunday’s but well worth the wait and […]

Read More
5/5

Eddy’s Restaurant–Again, as an owner at Sanddollar you could not find a better place to eat. Friendly casual great food with a different variety. Family owned and run and will cook to your pleasure. Eddy is the cook, Sonia runs the front along with their children–another Sonia and Eddy!

Read More
5/5

Awesome burgers and fries at King Kong Burgers & Hotdogs!  I would eat these burgers 7 days a week if I could, but my wetsuit would not fit after awhile. They are wonderful and the area the truck is at couldn’t be better. Great job to the owner. Will be back next visit to the […]

Read More
5/5

Best tuna ever at Sebastian’s Restaurant! We visited Bonaire 06/16 & I have to say that our visit To Sebastian’s was one of the highlights. The tuna was some of the best I’ve ever had & was done to its rare perfection. Cut with a fork & melt in your mouth!!!! Of course, washed down […]

Read More
5/5

Service & Food  at Breeze ‘n Bites–OUTSTANDING We always make a point of eating here at least once during our trips.  Service is always friendly and the food is always tasty.

Read More
5/5

Eddy’s is Excellent!  We love going to Eddy’s. The service is always great and the food is fresh and outstanding!

Read More
5/5

King Kong Burger Food Truck. Find it on Bachelors Beach. Tuesday through Sat…I think. We have returned to these freshly made, gourmet burgers several times. The meat is fresh and tasty. Prepared when ordered and seasoned to perfection. Several special recipes to choose from. Our favorite is the French connection….so unique and tasty, paired with mosquito […]

Read More
Dining review of Blue Garden Brazilian Grill & Pizza Gourmet
2/5

Pizza needs work at Blue Garden Brazilian Grill & Pizza Gourmet. The mojitos are great Service started off OK, then once I got my food, I never saw the server again, so never got any more water. The pizza needs work. The crust is about 2mm thick & is heavy & still not totally cooked. […]

Read More
3/5

Cuba Compagnie Going Downhill We have been here a few times before. I went there tonight with my son and the service was unresponsive and when I said something I got a rude smart mouth response from management. The food is generally good. But don’t order the sodas. You get a small glass full of […]

Read More

Archives

Categories

error: Sorry, content is protected under copyright.
Share
Tweet
Share
Pin